Odżywki i Suplementy

Kreatyna - wzrost mięśni

Kreatyna kojarzy się głównie z suplementacją dla kulturystów, jako, że jej podstawowym zadaniem jest wspomaganie organizmu w budowie mięśni i siły mięśniowej. Producenci odżywek zawierających kreatynę polecają ją jako substancję, która buduje mięśnie, sprawia, że stają się napompowane i coraz większe.

Kreatyna to nic innego, jak organiczny związek chemiczny, który tworzy się w trakcie przemiany materii w organizmie. Magazynuje i uwalnia energię potrzebną przy intensywnym wysiłku fizycznym, między innymi jest niezbędna przy syntezie białek mięśniowych. Odżywki, w skład których wchodzi kreatyna, porównywane są pod względem skuteczności do sterydów, jednak w przeciwieństwie do nich nie mają niepożądanych skutków ubocznych. Najważniejsi producenci suplementów diety dla kulturystów i osób uprawiających sporty siłowe i wytrzymałościowe polecają kreatynę jako środek wpływający na przyrost masy mięśniowej, siły mięśni oraz regenerację potreningową.

Monohydrat kreatyny zawarty w suplementach diety dla osób pragnących odpowiednio wyrzeźbić sylwetkę wpływa na zwiększenie intensywności ćwiczeń kulturystycznych, działa anabolicznie i daje wyraźny efekt antykataboliczny. Dzięki temu wzrasta siła i masa mięśni, a także wydolność organizmu i jego wytrzymałość. Podczas intensywnego treningu częstym efektem jest zakwaszanie mięśni, suplementacja kreatyną pozwala uniknąć tego problemu, ponieważ substancja posiada zdolność neutralizowania tego procesu w mięśniach.