Odżywki i Suplementy

Białka - podstawowy budulec mięśni

Suplementy diety, których podstawowym składnikiem są białka należą do najbardziej popularnych preparatów stosowanych przez kulturystów. Według dietetyków dorosły człowiek powinien dostarczać organizmowi w ciągu dnia 0,8g białka na każdy kilogram ciała, co szczególnie u osób czynnie uprawiających sporty i tracących w naturalny sposób białko jest praktycznie niemożliwe. Tym bardziej suplementacja preparatami białkowymi jest tutaj bardzo wskazana do budowania mięśni. Ocenia się , że u kulturystów zapotrzebowanie na proteiny wzrasta do 2,5g na każdy kilogram masy ciała dziennie.

W odżywkach białkowych wyróżniamy różne rodzaje białek: izolaty białka serwatkowego, białka sojowe i roślinne, białka mlekowe, czyli laktoalbumina, albuminy jaja kurzego oraz koncentraty białka serwatki i mieszanki białek jaja kurzego z białkiem roślinnym z pszenicy. Ich wartość biologiczna jest różna, najwyższą mają izolaty białka serwatki, nieco niższą koncentraty białka serwatkowego i białko mlekowe oraz mieszanki białka zwierzęcego i roślinnego. Kulturyści z reguły wspomagają się preparatami zawierającymi białko o najwyższej możliwej wartości biologicznej, co optymalnie wpływa na zwiększanie masy mięśni przy jednoczesnym redukowaniu tkanki tłuszczowej.

Odżywki białkowe stosuje się również wspomagająco podczas diety odchudzającej, spożycie wysokowartościowego białka w postaci suplementu pozwala skutecznie redukować nadmiar tłuszczu, pozostawiając tak zwaną suchą masę mięśniową.